Drak Jeho Veličenstva - Naomi Novik

3. listopadu 2018 v 13:33 | Královna Klára |  Přečteno
Název: Drak jeho veličenstva
Série: Temeraire (1)
Autor: Naomi Novik
Žánr: Fantasy, Historický román
Rok vydání: 2007
Nakladatelství: Argo, Triton
Počet stran: 280
Hodnocení: 85%

"Jestli někomu doopravdy patřím, tak tobě, a ty patříš mě."

Když loď anglického krále zajme francouzskou fregatu, nikdo netuší, jak cenný náklad se na ní nachází. Dračí vejce nevyčíslitelné hodnoty se ale začne líhnout ještě před doplutím na pevnivnu a čerstvě vylíhnuté dráče si za svého partnera nezvolí nikoho jiného než samotného kapitána lodi. Život Willa Laurence tímto nabere zcela nový směr. Je nucen opustit námořnictvo, rodinu a vše jemu známé, aby se stal letcem a opatrovníkem draka pojmenovaného Temeraire. Ačkoli je pro kapitána Laurence tato změna těžká, brzy mezi ním a jeho svěřencem vznikne pevné pouto. Draci, vládnoucí nejen obrovskou silou ale i řečí a rozumem jsou velká pomoc ve válce proti Napoleonovi. Kapitána Laurence a Temeraira tak čekají úskalí nejen ve výcviku a boji, ale i v překonáváním překážek, které se jim díky Temerairově vzácnosti a Laurencově unikátním postavení staví do cesty . . .Taky máte knihy, u kterých vás jen vzpomínka na ně zahřeje u srdce? Tohle pro mě představuje tato kniha a s ní i celá série Temeraire. Na Draka jeho veličenstva jsem narazila kdysi dávno, když jsem byla ještě častým návštěvníkem knihovny a knihy k přečtení jsem si vybírala tak, že jsem se procházela s oddílem fantasy a vybrala jsem si to, co mi zrovna padlo do oka. Od té doby už uběhlo mnoho let, ale má láska k této knize trvá.

Dračích fantasy knih je poměrně mnoho a i tato kniha má draky zcela typické pro fantasy žánr - nejsou to žádná zvířata, ale inteligentní bytosti, které mají zvláštní schopnosti a umí mluvit. Přesto se Drak jeho veličenstva od ostatních dračích fantasy knih liší. Série Temeraire se vymýká tím, že se je zasazena do skutečného historického období - děj se odehrává během Napoleonských válek. Draci, nejen velmi silní ale i inteligentní tvorové, jsou během války velmi cennou pomocí. Hned po vylíhnutí je jim přidělen letec, který se stane drakovým partnerem na život a na smrt. Společně trénují, dokud nemají dostatečné zkušenosti a mohou být vyslání do boje. Tak to tedy obvykle funguje. Will Laurence a Temeraire ale nejsou obvyklým příkladem.

Vztah Willa Laurence a Temeraira je bezpochyby nejkrásnější částí knihy. Ačkoli Laurence nikdy nechtěl být ničím jiným než členem námořnictva, když osud zavelel jinak, brzy překousnul své předsudky vůči letectvu a dokázal svého dráčka vidět takového, jaký doopravdy je - ne zvíře, za které musí nést zodpovědnost, ale inteligentní citlivá bytost cítící stejné emoce jako on. Brzy mezi ním a Temerairem vznikne pevné přátelství a stane se z nich nerozlučitelná dvojice. Neskutečně jsem si jejich společné pasáže užívala bavilo mě s nimi prožívat všechny radosti i strasti.

Postavy jsou celkově velmi silnou stránkou knihy. Každá z nich má svůj osobitý charakter. Kromě Laurence, který je ukázkový příklad čestného anglického gentlemana, a Temeraira, inteligentního draka s vlastní hlavou, se setkáme i s dalšími lidmi a draky. Jsou to například horkokrevný ale srdnatý kapitán Berkley a jeho drak Maximus, nesmělá kapitánka Harcourtová a její dračice Lily, rázná kapitánka Rolandová, nebo třeba prostoduchý ale milý dráček Volly a další. V knize jsou zmíněny i skutečné osobnosti jako kapitán Nelson nebo sám Napoleon. Ať už jsou postavy kladné nebo záporné, každá má svůj charakter a opravdu žádná - ani z těch záporných - mě nenudila.

Co se děje týče, první kniha série je zaměřená na vztah Laurence a Temeraira a jejich následný výcvik. V knize se zatím nedějí žádné velké zvraty co se hlavní dějové linky - války - týče, ale i tak příběh rozhodně není nudný a čte se velmi plynule. Drak jeho veličenstva nás uvádí do děje knihy, vysvětluje nám situaci a navazuje na skutečné události Napoleonských válek. Na konci knihy si čtenář může užít i pořádné akce a podívat se do Temerairovi a Laurencovi první letecké bitvy - pokud tohle není váš obvyklý žánr, nemusíte se bát, bitva je popsána velmi čtivě.

Knihu bych speciálně doporučila fanouškům fantasy a historie, ale věřím, že si ji dokáže užít snad každý. Ať už jsou mluvící draci a letecké bitvy váš šálek čaje nebo ne, určitě se můžete těšit na láskyplné přátelství, vtipné momenty a propracované postavy. A rovnoprávnost, protože letci můžou být i holky, yay!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nataša Nataša | Web | 3. listopadu 2018 v 15:59 | Reagovat

Ja zbožňujem Naomi Novik, vždy ma dostane ten jej štýl, ale ak sa mám priznať táto kniha mi nejako ušla... Ani som nevedela, že je niečo od nej preložené (Hanba mi!) Keď sa bude dať určite si ju zaobstarám. Myslím, že nebudem ľutovať.

2 Dívka s inteligentní přezdívkou Dívka s inteligentní přezdívkou | Web | 16. listopadu 2018 v 17:34 | Reagovat

Jé, to jsem kdysi četla! Co si vzpomínám, tak mě to bavilo a ztotožňuju se s recenzí.
To mi připomíná, že pořád nemám přečtené pokračování.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama