Harry Potter: Hogwarts Mystery

23. května 2018 v 17:17 | Královna Klára |  Recenze

Vždy jste toužili po dopisu z Bradavic, ale nikdy jste se ho nedočkali? Přestaňte vinit sovu, která váš dopis zajisté někde ztratila a nezoufejte! Do Bradavic se můžete vydat už dnes.

Přestože největší éra Harryho Pottera je pryč, fanoušci kouzelnickému světu zůstávají stále věrní. Proto není žádným překvapením, jak velké očekávání vzbudila připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Mystery. Hru, která pro Android a iOS vyšla 25. dubna 2018, si už stihlo stáhnout více než 10 miliónu uživatelů. Já, potterhead a tudíž i cílová skupina hry, jsem si hru stáhla v ten den co vyšla. Jaký mám po měsíci hraní z Hogwarts Mystery dojem a vyplnila hra všechna očekávání, které jsem od ní já i ostatní měli?

NEŽ ZAČNETE HRÁT

Celý příběh ani nemůže začít ničím jiným, než nejdůležitějším momentem v životě každého mladého kouzelníka a to obdržením dopisu z Bradavic. Celou tuto scénu doprovází krásná animace, jejíž velkou část jsme ovšem mohli vidět už v traileru. Jedná se také o jedinou část hry, kde jsou postavy namluveny.

Vytvoření postavy je prvním interaktivním momentem celé hry. Jako první si uživatel vybere pohlaví a jméno postavy. U výběru jména nastal problém - hra mi nebrala žádné mnou zadané jméno a nakonec jsem byla nucená nechat si jedno automaticky vygenerovat. Podobné stížnosti jsem ale od nikoho neslyšela, takže to nejspíš byl jen bug. Jméno si navíc lze během hry kdykoli změnit.
Při tvorbě postavy si jde celkem pohrát s obličejem, ale co se vlasů a oblečení týče, možnosti jsou hodně omezené - na začátku má uživatel jen několik málo možností s tím, že další si může přikupovat během hry. I tak těch možností ale mnoho není. Třeba u vlasů kromě červené nejde vybrat žádný barevný odstín, což je velká škoda. Pokud je někde škola, kde vlasy studentů budou zářit všemi barvy druhy, byli by to Bradavice.


CESTA DO BRADAVIC

Po úspěšném vytvoření postavy hra doopravdy začíná a vy se dostáváte tam, kde začíná cesta každého bradavického studenta - do Příčné ulice. Tam si nakoupíte požadované pomůcky (které ovšem jinak nevybíráte, jen klikáte na předem určené předměty) a samozřejmě, kouzelnou hůlku. Ta si vás vybere na základě vaší odpovědi na otázku, kterou dostane od Olivandera. Doprovází to moc hezká animace, ale nějaké kreativity nebo možností výběru se moc nedočkáte. Příčná ulice je také místo, kde potkáte Rowan - mladou čarodějku, která se v Bradavicích stane vaším parťákem číslo jedna.

Z Příčné Ulice se vydáte přímo do Bradavic, kde vás čeká úvodní ceremonie, jejíž hlavím bodem je rozřazení do kolejí. Nečekejte rozřazovací kvíz ve stylu Pottermore, nebo budete zklamaní. Rozhovor s Moudrým kloboukem je vcelku stručný a kolej si ve výsledku vyberete sami. I tak je ale zařazení do vaší vysněné koleje kouzelným okamžikem pro každého fanouška kouzelnického světa.

NÁPLŇ HRY

Hlavní náplní každého studenta je samozřejmě výuka. A jelikož jsou to Bradavice, můžete zapomenout na nenáviděnou matematiku a chemii a místo toho studovat kouzelné formule, přeměňování, létání na koštěti a lektvary. Nemusíte se ale bát, že se během vašeho pobytu v Bradavicích budete jen topit v knihách a pergamenech. Celou hru totiž provází hlavní dějová linka, která vám poodkryje jedno z dalších bradavických tajemstvích. Vše začíná u podezřelého zmizení bratra vaší postavy a záhadou jménem "Cursed Vaults," která ohrožuje život bradavických studentů. Vaše postava je odhodlaná najít svého zmizelého bratra a vyřešit tajemství "Cursed Vaults" jednou pro vždy.


Výuka a celková interakce postav je bohužel to, kde hra naráží nejvíc. Téměř vše je založeno na pouhém klikání. Klikáte na náhodné předměty a postavy a musíte "naklikat" určitý počet hvězd pro splnění zadaného úkolu. To ovšem není jen tak - počet kliknutí je omezen energií. Ta se vám buď sama přičítá (1 bod energie za 4 minuty) nebo si ji musíte koupit. Pokud, jako většina lidí, jedete na free vezi a odmítáte platit, hra se bohužel potáhne velmi, velmi dlouho. Čas, kdy čekáte získání energie, si můžete ukrátit leda tím, že po každé získané hvězdě následuje úkol, kde se musíte buď soustředit (kliknout na zvětšující a zmenšující se kruh, když je zrovna ve správném bodě), odpovědět na otázku nebo nakreslit prstem na obrazovce určitý symbol. V prvním ročníku to ještě časově ještě není tak zlé, ale čím vyšší ročník, tím je všechno energicky a tím i časově náročnější.

Světlou stránkou jsou minihry, které vás nestojí žádnou energii. Jsou to buď kouzelnický duel, kde v praxi můžete využít všechna kouzla, která jste se naučili a porazit protivníka, nebo přesvědčování svých přátel zvolením nejvhodnějších argumentů, aby se k vám přidali při cestě za dobrodružstvím (a často také školním trestem). Minihry ale můžete hrát jen tehdy, když vás k tomu hra sama vybídne.

Za splněné lekce a úkoly můžete získat buď energii, zlaťáky nebo drahokamy, ale hlavně body pro 3 povahové vlastnosti, jejichž level ovlivňuje vaše interakce s ostatními postavami. Také pro svoji kolej můžete získat body a pomoct jí tak vyhrát Školní pohár.

ZPRACOVÁNÍ HRY

Hra se odehrává několik let před příběhem Harryho Pottera, takže se můžete setkat s již známými postavami jak z řad profesorů, jmenovitě třeba Brumbál, McGonagallová nebo Snape, tak i z řad studentů, a to třeba s Billem Weaslym nebo Nymphadorou Tonksovou. Ve hře se ale můžete spřátelit i s novými, originálními postavami. Bradavický hrad a jeho okolí má mnoho míst, které můžete ve hře prozkoumat - ne do všech se ale můžete dostat hned, přístup do většiny z nich je vám umožněn až ve vyšších ročnících. Hra má mnoho negativ, ale jedno jí upřít nelze a to, že dokázala vytvořit kouzelné prostředí Bradavic, které je jen radost prozkoumávat. Graficky je celá hra zpracovaná moc hezky a hudba, která ji doprovází, také není vůbec špatná.

ZAJÍMAVOSTI

- Rowan může být kluk nebo holka - záleží na pohlaví vaší postavy - a je vždy ve stejné koleji jako vy

- můžete získat bonusové energie za klikání na určité místa v různých částech Bradavic

- od 4. ročníku můžete údajně začít randit

- občas můžete v Bradavicích vidět studenty, jak si hrají se svým smartphonem


KLADY A ZÁPORY

+ zajímavý příběh
+ moc hezké grafické zpracování
+ interakce postav
+ zábavné minihry
+ máte svého vlastního úhlavního nepřítele

- čas, čas, čas - všechno trvá hrozně dlouho!
- během čekání na energii hra nenabízí žádný způsob, jak se zabavit
- postavy jsou bohužel dost neoriginální - Rowan je zrecyklovaná Hermiona, váš úhlavní nepřátel je zase jen převlečený Draco Malfoy a jeden z vašich přátel, velmi bojácný nebelvír, je zase Neville jako vyšitý
- to, že Snape je i tady vykreslený jako největší protiva, i když vlastně nikdy neudělá nic špatného a vaší postavy se dokáže i zastat (tip pro vás - Snape neuznává šikanu, vždy mu všechno napráskejte a budete kamarádi), je už vážně nuda
- je vážně škoda, že si nejde ve hře pořídit mazlíčka, jak je bradavickým studentům dovolenoZÁVĚREM

Narovinu si přiznejme očividné - hra je zaměřena na určitou skupinu lidí a pokud do ní nepatříte, bavit vás nebude. Nejste-li fanouškem světa Haryho Pottera, hra vás nemá absolutně čím zaujmout. Naopak, pokud jím jste, hra vás minimálně zaujme. Příběh je zajímavý, setkání s již známými postavami je příjemné a hra je graficky zpracovaná moc hezky. Největším mínusem hry je jednoznačně jiz zmíněné nekonečné čekání. Je pravda, že tato hra je i jako všechny ostatní vytvořená za účelem zisku. Čekání na energii není v mobilních hrách žádný nový koncept. Tady je to čekání ovšem mnohem delší, než bývá obvyklé. Na druhou stranu je alespoň hra bez žádných reklam.
Mě osobně hra baví i přes její nedostatky a ve výsledku je jen na vás, jestli jí dáte šanci a jestli vás zaujme, nebo ne. Dle mého názoru si ale hra svou šanci zaslouží.

Neplecha ukončena,
Královna Klára
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Rosie. Rosie. | Web | 24. května 2018 v 10:49 | Reagovat

Tak tohle vypadá hodně dobře! Znám zatím jen hry Harryho Pottera ty klasiky. :D Ale tohle se mi taky líbí! Jen úplně nevím, kde bych na to vzala čas v současné době. Takže jsem ráda, že to zatím nemám. A nesmím tomu ještě měsíc podlednout. :D Totéž, mám pořád chuť hrát Simíky, ale nesmím si to dovolit, jinak přijdu o 24 hodin ani nebudu vědět jak, zatímco budu jen stavět barák. :D Klasika u mě totiž. :D Takže teď si zakazuju i seriály a tak, jen knihám odolat nedokážu. :D

2 Karolína & Maličkosti ze života Karolína & Maličkosti ze života | Web | 25. května 2018 v 11:22 | Reagovat

Taky Harryho hraju! Stáhla jsem si ho sice až pár dní po tom, co ho vydali, ale baví mě to. Naprosto ve všem s tebou ale souhlasím, hlavně je hrozná pruda čekat na tu energii.

3 Rosie. Rosie. | Web | 25. května 2018 v 11:37 | Reagovat

Hele já zase mám hrozně ráda, když mám nějakou zpětnou vazbu, takže děkuji za dodatek a trochu jsem to písmo zvětšila, tak snad už to bude trochu lepší.. Přesto jsem ale takový ten typ, co má rád všechno maličký a roztomilý.. Ale nejsi jediná kdo mi to řekl upřímně :D Kamarádka mi taky na féra řekla, hele tohle já ti fakt nepřečtu, zvětši to trochu .. :D Takže obdivuji, že si to četla a pochválila mi to i přes tuto drobnost (doslova) :D A děkuji za tu pochvalu ještě... já si pořád připadám nejistá v psaní recenzí, ale baví mě to a jsem ráda, když to třeba i pobaví někdy.. :D

4 Romi Romi | Web | 25. května 2018 v 12:22 | Reagovat

vypadaá to dobre :)

5 Lux Lux | Web | 25. května 2018 v 15:28 | Reagovat

Zní to dobře! Na HP jsem vyrostla, je to moje srdcovka i v pokročilých letech :D
Znám a občas hraju jen ty klasické, mám Tajemnou komnatu a Ohnivý pohár.

6 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 25. května 2018 v 16:16 | Reagovat

Já jsem na Harryho Pottera narazila až několik let poté, co se stal bestsellerem a fenoménem a to právě proto, že mám nějakou averzi vůči všemu, co je v danou dobu in :D knížky jsem teda nečetla, jen jsem sjížděla filmy, musím ale říct, že mě dostali a hra mě taky zaujala :-) hned jak si v mobilu udělám dostatek místa v paměti, tak si to stáhnu :D :)

7 zamotana zamotana | Web | 26. května 2018 v 20:49 | Reagovat

Také jsem si hru stáhla hned v první den, ale momentálně se plácám kdesi ve druháku, protože po zjištění, že hra zatím ani není dokončena, jsem se rozhodla zvolnit, není se kam hnát. Jinak mě to až na čekání na energii dost baví, ten příběh je zajímavý a jsem zvědavá, jak to všechno dopadne. Jen svého bratra, jestli ho jednou najdu, asi uškrtím, za to, co mi provedl. :D :D A až bude umožněno randění, tak mám zájem o Bena, i když nevím, jestli nedá přednost sendvičům. :D

8 Královna Klára Královna Klára | Web | 27. května 2018 v 11:28 | Reagovat

[1]: Ach ano, to znám. Moje jediné štěstí (nebo neštěstí?) je, že můj notebook odchází do důchodu a simíky už mi prostě nerozjede :D Hogwarts Mystery jsem neodolala, ale to nezabere ani setinu času, kolik bych investovala právě do těch simíků, takže to ještě jde.

[2]: To jsem ráda že tě to taky baví a nejsem sama :)

[4]: Že ano?

[5]: Ty jsem taky dřív hrávala, ale vždycky jen u někoho, sama jsem je nikdy neměla.

[6]: Tak to jsme na tom stejně, já se taky ke všemu dostanu až opadne ta největší vlna nadšení, viz moje letošní objev fenoménu Star Wars :D

[7]: Vážně? To jsem ani nevěděla. Ale je pravda, že že proběhlo několik aktualizací a ve hře přibylo několik míst a také možností přátel. A Bena si hlídej, aby se něčeho nelekl a neutekl ti! :D

9 Diana Diana | E-mail | Web | 27. května 2018 v 16:04 | Reagovat

Tú hru som si stiahla, no ako vravíš, všetko v nej trvalo dlho, tak ma to trochu aj prešlo, no možno sa k tomu niekedy vrátim :)

10 Královna Klára Královna Klára | Web | 27. května 2018 v 17:18 | Reagovat

[9]: To čekání je opravdu největší negativum hry no :(

11 alienee alienee | Web | 3. června 2018 v 8:21 | Reagovat

Achjo, to mě zase možnost stáhnout si hru krásně minula :( Na hry prostě nemám štěstí, ale to je možná i tím, že technika se mi rovnou ničí, rozpadá a umírá pod rukama a netroufnu si do mobilu nebo i do počítače tahat hry :D Tak aspoň ať si ty i všichni ostatní hru užijete a já se zase odklidím do kouta s vědomím, o co zase přicházím... :D

12 Niana. Niana. | Web | 15. června 2018 v 17:46 | Reagovat

Díky za skvělé shrnutí :) O této hře jsem už slyšela a koukala jsme na youtube, jak jí někdo hraje. HP svět zbožňuju, ale tohle si asi nechám ujít :)

13 Mushroom Mushroom | Web | 12. července 2018 v 13:43 | Reagovat

Tak tohle vůbec nezní jako něco pro mě. Vlastně je to možná trochu divné, ale Harryho Pottera jsem nikdy neviděla (jen jednou kousek prvního dílu). Poslední dobou mám pocit že těch her s HP tématikou je nějak moc. Tahle vypadá na oko celkem dobře, ta grafika se mi poměrně líbí (připomíná mi to Simíky), ale jak jsi sama napsala, pro člověka který není fanoušek asi opravdu není cílená.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama