Zhlédnuto: Březen 2018

9. dubna 2018 v 11:55 | K. K. |  Zhlédnuto

Rudá volavka / Red Sparrow (2018)

Drama / Thriller

"The Cold War did not end, it merely shattered into a thousand pieces."

Být primabalerína je prestižní pozicí, o které sní snad každá baletka. Dominika Jegorovová (Jennifer Lawrence) ten sen žije, dokud není kvůli zranění nucená svou kariéru předčasně ukončit. Najednou se ocitá v situaci, kdy ona i její vážně nemocná matka čelí v současném Rusku velmi nejisté budoucnosti. Dominika nemá jinou možnost, než přijmout pomocnou ruku svého strýce. To ale ještě netuší, že právě vlezla do chřtánu ruské tajné zpravodajské služby. Aby si zachránila život, je nucena zúčastnit se kurzu, který školí "volavky" - elitní špiony zaměřené na sexuální manipulaci. Po ukončení tvrdého výcviku je nasazena na amerického agenta Nathaniela Nashe (Joel Edgerton) a rozehrává tu nejnebezpečnější hru svého života.

Rudá volavka je snad ten nejrealističtější špionážní film, jaký jsem viděla. Nečekejte hlášky a akční scény s výbuchy v pozadí, tohle je čistokrevný dramatický thriller, tvrdou realitou života primabaleríny počínaje a nekonečnou válkou mezi Ruskem a USA konče. Film, který má téměř dvě a půl hodiny, v kině uběhl jako nic a nudit vás opravdu nebude. Díky své délce je jeden z mála filmů, kde můžeme vidět i samotný špionážní výcvik, který je silou stránku filmu, a když se tak film přehoupne do druhé poloviny a začne ta opravdová akce, můžete si být jistí, že jste z filmu dostali vše, co vám mohl nabídnout. Na konci nechybí ani starý dobrý "mindfuck" a herecký výkon Jennifer je už jen třešničkou na dortu. Je taky třeba podotknout, že i přes motiv sexuální manipulace film v žádném případně "přesexován" není. Ve výsledku je Rudá volavka výborný špionážní thriller a já bych ho doporučila každému, kdo má rád tento žánr.

Hodnocení: 90%Annihilation (2018)

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Sci-fi / Horor / Thriller/ Mysteriózní

"It's not destroying... It's making something new."

Bioložka Lena (Natalie Portman) prožívá těžké období poté, co se její manžel Kane (Oscaar Isaac), voják z povolání, už přes rok nevrátil z tajné mise. Zrovna když se snaží smířit s možností, že její manžel už se nikdy nevrátí, Kane se zničehonic objeví - ale jakoby to ani nebyl on. Oba dva jsou odvezeni k tzv. Oblasti X, kde Lena zjišťuje hrozivou pravdu a povahu Kaneovy tajné mise - na Zemi se objevil nový, neznámý ekosystém nazývaný "Shimmer" (Záře) a její manžel byl součástí týmu, který jej měl prozkoumat. O tomto jevu se ví i po třech letech velmi málo - vše v jeho okolí se mění a žádná průzkumná mise se z něj ještě nevrátila - až na Kanea. Lena, současná bioložka a bývalá vojačka, která touží dozvědět se pravdu o tom, co se stalo jejímu manželovi, se stane součástí týmu tvořeného psycholožkou Dr. Ventressovou (Jennifer Jason Leigh), fyzičkou Josie (Tessa Thompson) a geoložkou Cassie (Tuva Novotny). Tento čistě ženský tým vědkyň se vydá na misi, která se ještě žádnému vojenskému oddílu nepovedla - zjistit více o tajemném ekosystému tím, že se dostanou do jeho středu, a úspěšně se z něj vrátit zpátky.

Annihilation je jeden z nezvláštnějších filmů, které jsem viděla. Už podle výčtu žánrů člověk neví, co od filmu vlastně očekávat - film opravdu částečně spadá do všech vypsaných žánrů a přesto to není jakási beztvará slátanina, která nedává smysl. Film nenabízí pouze tajemství Záře a jejího působení na okolí ale i příběh Leny a jejího manželství - a pokud dává divák opravdu pozor, může si všimnout, že film toho nabízí mnohem víc. Annihilation obecně nabízí mnohem více otázek než odpovědí a v případě tohoto filmu je to jenom dobře. Pokud vás ale láká hororová žánr, tento film do něj tak úplně nespadá. Ano, je tam pár scén, které bych nechtěla sledovat večer sama doma, ale to je asi tak vše. Co je ale velkým lákadlem filmu je určitě jeho vizuální zpracování, které z něj dělá jeden z nejkrásnějších filmů na pohled, které jsem viděla. Pokud tedy máte rádi "divné" filmy s nádechem sci-fi, které vás donutí přemýšlet, Annihilation je film pro vás.

Hodnocení: 87%


Rocky Horror Picture Show (1975)

Muzikál / Sci-fi / Komedie / Horror

"I'm just a sweet transvestite, from Transsexual Transylvania."

Pokud máte náladu na něco odlehčeného a bláznivého, Rocky Horror Picture Show je ta správná odpověď. Kuriózní parodie na béčkové horory s prvky sci-fi v podobě muzikálu způsobila v době zveřejnění značné pozdvižení a film má i dnes potenciál zvednout vás ze židle. Mladý pár Brad (Barry Bostwick) a Janet (Susan Sarandon) se za bouřlivé noci ztratí na dálnici a narazí na sídlo tajemného doktora Franka-A-Furthera (Tim Curry), který zrovna v onu noc pořádá výroční shromáždění návštěvníků z planety Transsexual galaxie Transylvania.

Rocky Horror Picture Show je film, který budete buď milovat nebo nenávidět. Já osobně ho miluju a nechápu, jak mi něco ta geniálního mohlo tak dlouho unikat. Bláznivý, odvážný a pobuřující muzikál je ideálním filmem, kdy nemáte náladu na něco vážného, protože pokud tento film něco není, pak je to vážný. Osobně si myslím, že toto dílo je tím lepší, čím méně o něm víte a očekáváte, takže pokud máte rádi muzikály a jste otevření novým věcem, to nejlepší co můžete udělat, je pustit si tento snímek z roku 1975.

Hodnocení: 70%Králova Řeč / The King's Speech (2010)

Drama / Životopisný


"Waiting for me to... commence a conversation, once can wait rather a long wait."

Je těžké být členem královské rodiny a zastávat veřejnou roli, zvláště v době rádia a televize, když máte vadu řeči a veřejný projev je vaší nejhorší noční můrou. Své o tom ví Bertie (Colin Firth), který je po smrti svého otce krále Jiřího V. a skandální abdikaci bratra Eduarda VIII., nečekaně korunován králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Bertie se svou vadou řeči bojuje celý život, ale nějakého pokroku se dočká až díky své manželce (Helena Bonham Carter), která mu domluví schůzku u excentrického terapeuta řeči Lionela (Geoffrey Rush).

Králova řeč je skvělým oddechovým filmem. Náhled do soukromí královské rodiny, nečekané přátelství dvou rozdílných mužů a historické události z období před WWII. jsou doplněny nádhernou kamerou, hvězdným obsazením a ještě lepšími hereckými výkony. Filmu i přes jeho vážnost nechybí humor a lidskost. Zároveň je to ale film, který vás nijak nedonutí přemýšlet a sotva skončí, už si na něj ani nevzpomenete. Králova řeč neurazí, na kterém si každý najde něco co ho bude bavit a slibuje tak dobře strávených 118 minut.

Hodnocení: 75 %


Pád do ticha / Touching the Void (2003)

Drama / Dobrodružný / Dokumentární / Sportovní

"Rather than just sit here, feeling sorry for myself or whatever, I'll get on with it and I'll die on the way down."

Film natočený podle skutečné události vypráví příběh dvou přátel, kteří se v roce 1985 vypravili na horolezeckou výpravu do peruánských And. Při cestě dolů z vrcholu Joea Simpsona a Simona Yatesa jistí jediné lano - když ale dojde k nehodě Simpson zůstane volně viset na laně, Yates po několika hodinách nemá jinou možnost, než Simpsona odříznout, aby si alespoň on mohl zachránit svůj život. Simpson ale pád přežije a i přes zranění, bolest a téměř nulovou šanci na přežití se vydá na strastiplnou cestu zpátky do kempu.

Pád do ticha jsem viděla v rámci filmového klubu, kde tento semestr sledujeme filmy na téma "přežití" a tento film je skvělou ukázkou svého žánru. Epický příběh o tom, co všechno člověk v touze za přežitím dokáže, je nádherně doplněn skvělou kameramanskou práci a dechberoucími záběry na hory. Zároveň nám ukazuje psychiku člověka, který ve vyhrocené situaci zvolil zachránit svůj život na úkor svého kamaráda, a jak se snaží s tímto faktem srovnat. Mě osobně tento žánr nic moc neříká a i když mě sledování tohoto filmu bavilo, nemám chuť se na něj, nebo na něco jemu podobnému, v nejbližší době podívat. Věřím ale, že pokud máte tento žánr rádi, Pád do ticha si určitě užijete.

Hodnocení: 68%
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Black Strange Black Strange | Web | 9. dubna 2018 v 12:00 | Reagovat

neznám

2 Rosie. Rosie. | Web | 9. dubna 2018 v 13:53 | Reagovat

Tak z těchto filmů znám jen Rocky Horror a ten film přímo zbožňuji. Musí to teda být fakt ta pravá ořechová nálada na muzikál, ale zrovna tenhle patří mezi mé srdcovky.. No, zrovna nedavno jsem viděla nějaký remake a chtělo se mi zvracet, odporný, nevkusný.. Teda nezjišťovala jsem si o tom skoro nic, ale kam se to hrabalo na tuhle verzi z roku 1975 s Timem Currym! <3 A jsem ráda, že znám někoho dalšího, kdo ten film miluje! :D

Jinak teda ty ostatní jsem ještě neviděla. :D

No a co se týče toho únosce Luxoru, aspoň v tom nejsem sama... To si jen tak jdu, mám 20 minut do odjezdu autobusu a stejně mě nenechá jen projít. :D Hrůza děs. :D

3 Lucka Lucka | E-mail | Web | 9. dubna 2018 v 16:22 | Reagovat

Rudou volavku jsem neviděla, ale vidět chci, Královu řeč zbožňuju, ale jen v originálu. :-) A ostatní filmy neznám. :-)

4 Mushroom Mushroom | Web | 9. dubna 2018 v 18:08 | Reagovat

Na Rudou volavku se také chystám, zní to jako super film. Navíc úplně miluju mindfuck filmy - Počátek, Shutter island, Dvojitý agent a podobně, to jsou filmy na které se můžu koukat pořád i když znám tu pointu. A Královu řeč mám také ráda i když je to přesně jak jsi napsala - nic moc vám to nedá, ale je to příjemný čas.

5 K. K. K. K. | Web | 10. dubna 2018 v 9:34 | Reagovat

[2]: Tima Curryho prostě nic nepřekoná :)

[3]: Rudou volavku určitě doporučuju, stojí za to. Královu řeč jsem viděla jen v originálu, celkově dabing nesleduju, ale říkala jsem si, jak to asi nadabovali, zvlášť ty nadávací scény :D

[4]: Anoo, mindfuck filmy jsou nejlepší! A ony ani filmy, které ti nic moc nedají, občas nejsou špatné, zvlášť když chceš něco opravdu na relax, že jo :)

6 Hemitson Hemitson | Web | 11. dubna 2018 v 14:52 | Reagovat

Ani jeden film neznám, možná tak akorát Rudou volavku, ale neviděla jsem ji. Každopádně já se na filmy moc nedívám, a když už tak spíše nějaké oddechovky, občas romanťárny nebo naopak fantasy a akčňáky. Ale ta Králova řeč nezní špatně. :)

7 Aires Aires | Web | 14. dubna 2018 v 23:16 | Reagovat

Skvělý článek :) Přinesl mi inspiraci na co se podívat :) Ráda bych viděla Rudou volavku i Anihilaci :)

8 Alžbeta Alžbeta | E-mail | Web | 15. dubna 2018 v 9:17 | Reagovat

Oooooch Rockyyyy❤️❤️❤️❤️ Všetci moji priatelia sa mi za to vždy vysmievali, keď chodím po ulici a spievam si Toucha Toucha touch me haha. Úplne môj najobľúbenejší muzikál.
Z tych ďalších som síce nevidela ani jeden, ale o annihilation som už dosť počula a všetci tomu dávajú vcelku dobre hodnotenie, ale vravia, že to bolo zvláštne, tak tomu asi dám šancu lebo som zvedavá.

9 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 28. dubna 2018 v 22:54 | Reagovat

Rocky Horror Picture Show je klasika a moje obrovská srdcovka. ♥

10 alienee alienee | Web | 1. května 2018 v 14:53 | Reagovat

Nikdy jsem nepotkala nikoho, kdo by měl rád, nebo alespoň znal Rocky Horror Picture Show a připadala jsem si v tomhle fandomu jako osamělý, zvrácený šílenec. A teď se tady k tomu hlásí tolik lidí, že vidím nějakou jiskřičku naděje pro lidstvo! :D Navrhla bych ať si všichni jdeme zatančit Time Warp, ať už jsme kdokoliv odkudkoliv! 3:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama