Seriál: Příběh služebnice / The Handmaid's Tale: I. série

27. dubna 2018 v 17:32 | K. K. |  Zhlédnuto


Úvod

Možná jste zaznamenali, že tento týden začala vycházet druhá řada seriálu Příběh služebnice. Už jste o něm slyšeli, ale stále nevíte, jestli mu dát šanci? Jste na správném místě. Nedávno jsem zhlédla první sérii a v dnešním článku bych vám chtěla tento seriál trochu přiblížit a případně vás na něj i nalákat. Tento seriál totiž určitě stojí za to...


Příběh služebnice

Seriál se odehrává v blízké budoucnosti alternativního světa, který se potýká s problémy jako je radioaktivita, ekologické katastrofy a hlavně, ztráta lidské plodnosti. Republika Gileád je dystopická, totalitní společnost, která se nachází na území někdejších Spojených států. Hlavní myšlenkou Gileádu je militantní "návrat k tradičním hodnotám" v naději, že se takto podaří vyřešit problém lidské neplodnosti.
Hlavní hrdinkou je Ofred, služebnice, která nám vypráví svůj příběh. Služebnice je kasta sdružující poslední plodné ženy, které jsou v posledním zoufalém pokusu o zalidnění nuceny k sexuálnímu otroctví v rodinách vysoce postavených Velitelů Gileádu. Ofred nemá jinou možnost než hrát svoji roli služebnice v nebezpečném světě, kde za sebemenší projev neposlušnosti hrozí kruté tresty. Vůle přežít v ní přežívá jen díky naději, že se ještě setká se svou ztracenou dcerou.Knižní předloha

Seriál je založen na klasickém románu od Margaret Attwoodové z roku 1985. Rok vydání knihy je zajímavý tím, že Příběh služebnice občas velmi připomíná Orwellův dystopický román 1984, kterým se autorka nechala inspirovat. Ke své knize pak řekla, že všechny dystopické romány, které četla, byli psány z pohledu mužů - ona se rozhodla ho napsat z pohledu ženy.

V seriálu proběhlo několik změn. Seriál se například odehrává v jiné době, dává nám mnohem více informací o jednotlivých postavách. Hlavním rozdílem ale je, že v knize je Gileád velmi rasistickou společností.

Pokud by jste se o knize chtěli dozvědět víc a ovládáte angličtinu, zde je odkaz na výborné video, kde knihu neprobírá nikdo jiný než John Green, autor knih jako Hvězdy nám nepřáli nebo Papírová města. (Pokud by jste chtěli knihu probrat opravdu do hloubky, video má i část 2)


Hodnocení

Bez skrupulí přiznávám, že Příběh služebnice je jeden z nejděsivějších seriálů, které jsem kdy viděla. Co je na něm tak děsivého? Je to jeho reálnost. Děj se neodehrává ve smyšleném světě nebo v daleké budoucnosti ovládané roboty. Odehrává se v nám velmi známém světě, který řeší stejné problémy jako my, jen ve větším rozsahu. A jak známe z minulosti, v období společenské krize je to jen krok k totalitnímu převratu.

Zvlášť děsivý je seriál z pohledu ženy, protože právě ženy jsou v tomto světě nejvíce utlačovanou skupinou. Mají zakázáno volit, vzdělávat se, vlastnit majetek i číst. Jsou brány jen jako objekty. Služebnice podstupují státem řízené znásilňovaní, které má za cíl využívat jejich těla k rození dětí, která jsou jim po porodu odebrána. Kromě služebnic existují i další ženské kasty, žádná ale nemá svobodu. Buď musí plnit svoji roli nebo jsou vyslány do "kolonií" čistit radioaktivní odpad - tedy na smrt. Musím ale zmínit, že ačkoli je seriál z pohledu ženy, určitě není zaměřený jen na polovinu populace - seriál si užije i mužský divák.

Jak už samotný název - Příběh služebnice - napovídá, seriál se spíše než systémem zaobírá hlavní hrdinkou a jejím příběhem. Z pohledu Ofred se dozvíme, jak se vůbec ze Spojených států stal Gileád, ale o tom, co se děje ve zbytku světa, divák neví prakticky nic. Ačkoli já osobně doufám do budoucna ve větší rozsah, seriálu to nijak neubližuje, v ději nejsou žádná černá místa a sledování příběhu Ofred rozhodně není žádná nuda nebo stereotyp.

Za zmínku určitě stojí herecké obsazení hlavní postavy. Elisabeth Moss není žádná prvoplánová krasavice - zvláště ne v seriálu, kde služebnice nosí stejnokroj, neukazují vlasy a nemají dovoleno se líčit. Přesto je na ní něco zajímavého a na tuhle roli, kterou zahrála výborně, se opravdu hodí. Ze známých jmen můžete v seriálu také očekávat Alexis Bledel (Rory - Gilmorova děvčata) nebo Samiru Wiley (Poussey - Orange Is the New Black).

Příběh služebnice přináší mezi dnešní seriály něco nového. Je to znepokojivá, ale výborná podívaná a já nemůžu než doporučit dát seriálu šanci.

80%

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 28. dubna 2018 v 23:00 | Reagovat

The Handmaid's Tale je taková moje oblíbená noční můra, protože ačkoliv je mi při sledování úzko a doslova to fyzicky bolí, je to jeden z nejlepších seriálů vůbec. Oproti knižní předloze se mi líbí, že seriál ukazuje nejen úhel pohledu Offred, ale i dalších postav, třeba Sereny Joy nebo Nicka, takže to není tak úplně jednostranné a člověk si může udělat lepší obrázek o tom, jaké pohnutky tu kterou postavu k něčemu vedly. A první dva díly druhé řady mě jenom usvědčily v tom, že je to fakt mistrovské dílo. Děsivé, znepokojivé mistrovské dílo, které bohužel rozhodně není tak nereálné, jak bych chtěla.

2 Mushroom Mushroom | Web | 29. dubna 2018 v 15:37 | Reagovat

Tohle bohužel vůbec nezní jako něco co by mě mohlo bavit. Viděla jsem několik ukázek a vždycky jsem si říkala že nápad je zajímavý, ale tím to pro mě asi končí. Tyhle postapo věci obecně mě moc neoslovují a o to víc v seriálových verzích, které já prostě nejsem schopná dokoukat.

3 alienee alienee | Web | 1. května 2018 v 14:46 | Reagovat

Připadá mi, že jsem se The Handmaid's Tale nějak nezáměrně vyhýbala. Vždycky jsem narazila jen na název nebo fotku žen v těch stejnokrojích a to bylo vše, vůbec jsem netušila, o co jde.
A ty jsi mě s tím teď dostihla! :D A rozhodně nalákala, už jen při představě doby a situace, v níž se příběh odehrává, mi přebíhá mráz po páteři a chci vědět víc.
V nejbližší době se na to pokusím podívat ^^

4 Rosie. Rosie. | Web | 23. května 2018 v 15:23 | Reagovat

Ted je všude takových seriálů, co bych chtěla zkouknout, ale nemám ten čas pořád.. :D

Ale zní to fakticky dobře. Vážně uvažiji že si hned jeden díl zapnu, ale neměla bych teď o zkouškovém, to bych vážně neměla! :D Kruci :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama