#VyjdiVen

16. března 2018 v 15:24 | K. K. |  Články
(foto: Vojta Duda)

Ve čtvrtek 15.dubna, na Mezinárodní den proti policejní brutalitě, proběhla výstražná studentská stávka s názvem Vyjdi Ven a pro mě to byla první stávka, které jsem se zúčastnila.

Stávky se účastnilo přes 300 vysokých a středních škol a mezi nimi byla se svými 6 místy setkání i má alma mater, Univerzita Palackého v Olomouci. První informace o plánované akci jsem zachytila asi týden před dnem konání a ačkoli mě událost a důvody jejího konání ihned zaujaly, nevěděla jsem, jestli se budu moct zúčastnit - měla jsem v daném čase totiž výuku. A ano, znám význam slova "stávka." Když ale přišlo na to zvolit si mezi účastní na půlhodinové stávce a seminářem jednoho z mých nejnáročnějších předmětů, kde je nejen povinná docházka, ale ze kterého mám příští týden také mid-term, volba byla jasná. I tak mě to ale mrzelo, o to víc, že přímo z naší učebny šlo okny vidět ven na jedno z míst setkání. Tady ale přišlo jedno z nejmilejších překvapení dne a to obrovská ochota vyučujících, kteří nám po domluvě dovolili na půl hodiny odejít z výuky a stávky se zúčastnit. Tímto za to všem děkuji.


Samotná stávka proběhla velmi klidně. Po zahájení stávky došlo k čtení a podpisu výzvy. Nádvoří Zbrojnice zaplnili hlavně studenti filozofické fakulty, která sídlí hned ve vedlejší budově, a protestní půlhodinku tak lidé často zaplňovali rozhovory se spolužáky z jiných kateder a všude panovala velmi přátelská atmosféra. Na závěr se udělala hromadná fotka a všichni se začali rozcházet a vracet do učeben.

Za co se vlastně stávkovalo? Stávkovalo se za to, aby se vše měřilo stejným metrem - aby prezident plnil svou ústavní funkci, aby v čele naší vlády nestály trestně stíhané osoby, aby na důležitých místech neseděli ti, co kdysi aktivně potlačovali demokracii. Velmi jednoduše se stávkovalo kvůli tomu, co se v naší zemi poslední dobou děje. Protože my, studenti, jsme možná mladí, ale nejsme slepí k tomu, co se kolem nás děje a nebojíme se vyjádřit svůj názor.

Pokud jste udělali tu chybu jako já a otevřeli si komentáře pod novinovými články píšící o studentské stávce, máte představu o tom, co nám spoustu lidí vyčítá. Že nevíme za co stávkujeme. Že nerozumíme, jak funguje skutečný svět. Že se chceme jen ulít ze školy. Že stejně nic nezměníme. Na to mám pouze jednu odpověď - pokud jste tam byli, víte, že to není pravda.

Procházíme zlomovým obdobím. K moci se dostali slabí lidé. Ano, slabí, protože ten, kdo se pase na obavách obyčejných lidí, ale nedokáže společnosti nijak prospět, není silná osobnost. A lidé si to začínají uvědomovat. Možná pomalu, ale i to je dobře, protože jedině tudy vede cesta ke změně. V poslední době můžeme sledovat prostesty nejen u nás, ale třeba i v USA či v sousedním Slovensku. Lidé chtějí změnu. A je jenom na čase, aby jsme si uvědomili, že klíč ke změně jsme my.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 neverbealone neverbealone | Web | 19. března 2018 v 11:19 | Reagovat

U nás v Brně se také stávkovalo ve velkém. Podle mě na hlavním náměstí mohlo být klidně 2000 studentů a spoustu z nich mělo i zajímavé projevy. Je dobře, že se k tomu učitelé takhle postavili. U nás na fakultě byla i v tu dobu výuka zrušená :)

2 alienee alienee | Web | 21. března 2018 v 5:45 | Reagovat

To všechno, co se poslední dobou v ČR děje, jsme doma prožívali a stále prožíváme celkem špatně... Neskutečně mě mrzí, že jsme zrovna ten týden měli prázdniny, protože jsem se moc chtěla zúčastnit. Jenže asi bych do toho nešla sama a nikdo z mých přátel se do stávkování moc nehrne, tak jsem jen tak trochu uraženě seděla doma a stávkovala pouze myšlenkově :D
Mrzí mě, že jsem propásla tu skvělou atmosféru, kdy se sejde více lidí za vyšším společným účelem a snaží se o změnu k lepšímu.
Alespoň děkuji, že jsi mě skrze článek vzala na stávku s sebou :D :)

3 Lucka Lucka | E-mail | Web | 21. března 2018 v 12:48 | Reagovat

O tom jsem slyšela, viděla v televizi a chtěla jsem se účastnit, jenže ve čtvrtek školu nemám a proto jsem se rozhodla nakonec nejezdit dvě a půl hodiny jen tam a zpátky. Ale je hezké, že se zúčastnilo tolik lidí. :-)

4 K K | Web | 26. června 2018 v 9:55 | Reagovat

U nás se stávkovalo taky. Ale bylo to spíš symbolické rozhodnutí děkana než aktivita studentů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama