Star Wars - Trilogie Thrawn (Timothy Zahn)

31. března 2018 v 22:38 | K. K. |  Přečteno


Trilogie Thrawn - pokud chcete dát šanci Star Wars knihám, ale nevíte kde začít, většina lidí vás odkáže právě k této sérii. Celá série navazuje na originální trilogii a setkáme se tak v nich se svými milovanými postavami - Lukem, Hanem, Leiou, ale třeba i s Chewiem, Landem a mnoha dalšími. Největším lákadlem knihy je ale postava geniálního velkoadmirála Thrawna, jehož cílem je porazit Novou republiku. Podaří se mu to? To vám neprozradím, ale zato vám prozradím, jak se mi celá série líbila.

Dědic impéria

Hodnocení: 65%

Děj knihy se odehrává 5 let po posledním filmu originální trilogie. Impérium oslabené ztrátou Hvězdy smrti, císaře a Darth Vadera je se zbytky císařské flotily zatlačeno do vzdálených koutů galaxie a rebelové získávají převahu. Nově vzniklá, stále ještě křehká republika má stále spousty nedořešených záležitostí a Luke, Han i Leia tak mají mnoho povinností a velmi málo volného času, a to i přes očekávané narození Leiných dvojčat. Nic ale ještě není vyhráno. Zbytků imperiální flotily se ujal poslední z císařových vojevůdců, velkoadmirál Thrawn, který se svými geniálními strategickými schopnosti útočí na vše, za co rebelové tak dlouho bojovali a co teď začali tak pracně budovat.

Dědic impéria nám nabízí realistický pohled na události následující Návrat Jediů. Zničením Hvězdy smrti není nic vyhráno. Impérium, i když velmi oslabené, stále existuje a ve vesmíru stále panuje chaos. O to víc jsem si ale užila shledání s Leiou a Hanem, kteří se vzali a očekávají narození svých dětí, a Lukem. Kniha nám ale nepřináší jen staré známé, ale i nové postavy. Jsou to kupříkladu sympatický pašerák Talon Karrde a pro něj pracující nevypočitatelná Mara Jade, která se stane jednou z hlavních postav. Na druhé straně sil se zase seznámíme s již zmiňovaným geniální chissem Thrawnem, kapitánem Pellaeonem a šíleným jediem Jorusem C'Baothem.

Děj knihy mě bavil, zpracování bohužel trochu pokulhávalo. Autor má zlozvyk nuceně přidávat za přímou řeč různé popisy reakcí a ve výsledku se žádná postava nedokáže vyjádřit bez nějakého ohrnutého rtu nebo povytáhlého obočí. Silnou stránkou knihy jsou ovšem postavy. Bavilo mě se všemi prožívat momenty plné napětí, Leino těhotenství a nejvíc mě bavil Thrawn, který je napsaný takovým způsobem, že i když je záporák, stejně si ho oblíbíte. Jedinou výjimkou je Mara, která v tomto díle byla jednou z nejprotivnějších postav, se kterými jsem se kdy setkala.Temná síla na vzestupu

Hodnocení: 68%

Hra byla rozehrána a není pochyb o tom, kdo v ní rozdával karty. Thrawn tahá za nitky tahá za nitky a jde si tvrdě za svým cílem. Nová republika se ovšem nevzdává. Leia riskuje život svůj i svých nenarozených dětí a vydává se na nebezpečnou misi s cílem získat na svou stranu cizí nepřátelskou rasu. Han se se svým starým parťákem Landem snaží získat na svou stranu pašeráky a přitom objeví půl století ztracenou válečnou flotilu Katana. Luke se mezitím snaží vypořádat s šíleným mistrem C'Baothem, nevypočitatelnou Marou a tajemnými ysalamiri.

Druhý díl série byl o něco málo lepší než ten první. Velkou roli v tom hrálo to, že čtenář už je seznámený s postavami a může už se plně soustředit na děj. Musím ale přiznat, že první a druhý díl série mi hodně splývají dohromady. Více zapamatovatelná je snad jen Leina dějová linka, která mě osobně nejvíc bavila. Styl psaní je ovšem stále stejný.


Poslední rozkaz

Hodnocení: 75%

Velkoadmirál Thrawn zasazuje jednu tvrdou ránu za druhou a situace pro Republiku nevypadá vůbec dobře. Coruscant je obléhán, Leia se snaží udržet vše pohromadě a Han s Chewiem spolupracují s Karrdem, který se snaží dát dohromady pašeráckou alianci na straně Republiky. Luke s Marou se mezitím vydají na nebezpečnou misi na tajemný Wayland, kde se jednou provždy pokusí vyřídit tajné zbraně Impéria - někdo tam na ně už ovšem čeká a schyluje se k velkému souboji, který rozhodne osudu jak Nové republiky, tak Impéria.

Po předchozích dvou dílech jsem pro Poslední rozkaz neměla vysoká očekávání - a o to víc jsem si čtení užila, protože závěrečná kniha je rozhodně nejlepším dílem celé série. Akce a napětí jsou vystupňovány na nejvyšší level a čtenáři nezbývá, než sledovat příběh a držet palce svým oblíbeným postavám. Tady ale přichází dilema, které postavy to vlastně jsou. S Thrawnovou vychytralostí jsme se setkali již v předchozích dvou dílech, ale teprve tady vyjde najevo jeho genialita a strategické dovednosti v plné síle a ve výsledku je velmi těžké si ho neoblíbit. Velkého rozuzlení se dočkáme i u Mary, díky čemuž konečně pochopíme její často nelogické chování v předchozích dvou dílech. Narození Leiných jediovských dvojčat už je jen třešnička na dortu.

Musím přiznat, že mě až zaskočilo jak moc je Poslední rozkaz lepší. Teprve zde pochopí čtenář hodně událostí z předchozích dílů a všechno do sebe najednou zapadne jako skládačka. Závěr celé série jsem si užila a i když bych našla pár věcí, které se mi při čtení tak úplně nelíbili a tak trochu mě zklamali, po kratší úvaze musím přiznat, že jinak to ani dopadnout nemohlo a závěr je napsaný velmi dobře.

Závěrem

První dva díly série mě sice bavily, ale teprve u závěrečného dílu jsem pochopila, proč jsou všichni z trilogie Thrawn tak nadšení. Knihy jsou plné akce, původní postavy jsou napsány velmi dobře a ty nové vám velmi rychle přirostou k srdci. Strana Impéria a její postavy jsou popsány skvěle, prakticky nepotkáte žádné záporácké klišé a ve výsledku jste rozpolcení, které straně vlastně držíte palce. Pokud máte rádi Star Wars a zároveň rádi čtete, určitě doporučuji dát trilogii Thrawn šanci.

Celkové hodnocení: 75%

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 neverbealone neverbealone | Web | 1. dubna 2018 v 8:53 | Reagovat

Já jsme v tomhle asi divná, ale prostě mě to nebaví :D ani filmy ani knížky ani nic :D vůbec mě ten příběh nechytil a moji kamarádi si vždycky klepou na hlavu, jak je to možné :D

2 alienee alienee | Web | 1. dubna 2018 v 10:50 | Reagovat

Odine! Děkuju!
V prvé řadě musím vyjádřit obdiv, protože jsem se zatím nikdy neodvážila přečíst si něco ze Star Wars knížek. Je jich tolik! Když jsem procházela občas levnými knihami, měli tam téměř rozházená kvanta dílů a člověk ani netušil, jak jdou po sobě.
Až se najde čas, určitě bych si ráda trilogii Thrawn přečetla. Navíc, původní filmovou trilogii miluju a Han, Leia, Luke jsou moje nejoblíbenější zlaté trio. Můžu jen poděkovat, protože bych asi na Trawn jinak nenarazila :D

3 K. K. K. K. | Web | 1. dubna 2018 v 18:27 | Reagovat

[1]: Vůbec nejsi divná, každého baví něco jiného :) Já se Star Wars hodně dlouho vyhýbala, protože jsem byla přesvědčená, že mě to nebude bavit, a nakonec jsem sama byla překvapená, jak moc mě to baví. Ale zase na druhou stranu mě nikdy nechytil Pán prstenů, takže chápu :D

[2]: Je jich moc! Nedávno jsem na nějaké nakukovala  knihkupectví a měla jsem v tom těžký zmatek, takže jsem ráda, že jsem začala právě tady. A jsem moc ráda, že jsem tě třeba inspirovala k jejich čtení :) Kdyby jsi se k tomu někdy dostala, určitě mi dej vědět jak se ti to líbilo.

4 Mushroom Mushroom | Web | 7. dubna 2018 v 16:59 | Reagovat

Já se hlásím ke skupině "nikdy jsem neviděl ani nečetl" a asi to ani neplánuji, tohle téma jde bohužel úplně mimo mě. Každopádně mě vždycky překvapuje jak moc velké množství lidí ty příběhy úplně hltá a že některým přijde vážně divné že jsem na to ještě nenarazila.. nojo.. každý máme prostě jiný vkus.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama